Dachy hal produkcyjnych i magazynowych ulegają ogromnym obciążeniom o zmiennym natężeniu. Zalegający śnieg, deszcz, liście, a także silne wiatry mogą w długiej perspektywie powodować uszkodzenia istotnych elementów konstrukcji. Prawidłowa ich kontrola zwiększa bezpieczeństwo pracowników i towarów znajdujących się w środku. Najlepszym rozwiązaniem jest ciągłe monitorowanie ugięcia dachów. Jakie elementy takiego systemu mają największe znaczenie?

Dlaczego monitorowanie ugięcia dachów jest tak istotne?

Instalacja systemów kontroli dachu budynków przemysłowych jest popularnym rozwiązaniem. Przynosi ono bowiem kilka bardzo ważnych korzyści, takich jak:

  • Poprawa bezpieczeństwa pracowników, urządzeń i produktów przechowywanych w halach. Ciągła kontrola stanu zadaszenia pozwala uniknąć tragicznych wydarzeń, które wciąż się zdarzają w różnych miejscach na całym świecie.
  • Generowanie oszczędności. Natychmiastowa reakcja na pierwsze sygnały pojawienia się uszkodzeń to niższe koszty naprawy. Często wystarczy wymienić niewielki element konstrukcji, nim uszkodzeniu ulegnie cały dach.
  • Możliwość zautomatyzowania pewnych procesów, związanych z eksploatacją dachu, jak odśnieżanie czy czyszczenie.

Tego typu system zarządzania budynkiem BMS przynosi niekwestionowane korzyści przy stosunkowo niskich kosztach wdrożenia.

System monitorowania ugięcia dachów: kluczowe elementy

Bardzo ważna jest niezawodność instalacji kontroli zadaszenia. Dlatego też warto zwrócić uwagę na prawidłowe skonfigurowanie poszczególnych elementów systemu:

  • Sensory i czujniki pomiarowe to jeden z najważniejszych części systemu kontroli dachu. Warto postawić na rozwiązania znanych, renomowanych firm.
  • Każdy laserowy czujnik współdziała z tarczą pomiarową. Ta najczęściej montowana jest w połowie rozpiętości badanego elementu dachu. Błąd popełniony na tym etapie może skutkować błędnymi odczytami, przez co cały system będzie działał nieprawidłowo.
  • Wszystkie elementy automatyki przemysłowej podpięte są do centralnej jednostki sterującej. Tam też podłączone są systemy BMS, takie jak monitoring ugięcia dachu. Jest to serce całej firmy.
  • Zarządzanie budynkiem wymaga przetwarzania ogromnych ilości danych z setek czujników. Dobre oprogramowania ułatwia przygotowywanie raportów na bazie danych historycznych. Ważne są także ekrany synoptyczne z podglądem bieżących parametrów i odczytów.
  • Choć nie jest to element obowiązkowy, dodatkowa automatyka przemysłowa ułatwi wykonywanie wielu zadań eksploatacyjnych, związanych z dachem oraz innymi elementami konstrukcji. Jest to naturalne uzupełnienie systemów monitorowania, pozwalające osiągnąć jeszcze więcej korzyści z wdrożonego systemu.

Współdziałanie wszystkich wspomnianych modułów zapewnia wydajne i nieprzerwane działanie systemu kontroli konstrukcji budynku. Warto pamiętać, że o jakości instalacji decydują nie tylko zakupione czujniki, ale równie ważne jest oprogramowanie i współdziałanie z innymi rozwiązaniami automatyki przemysłowej.

Automatyka przemysłowa

Systemy BMS: jak mieć wszystko pod kontrolą?

Automatyzacja produkcji nie powinna ograniczać się tylko do samych procesów czy operacji technologicznych. Systemy BMS ułatwiają kontrolę nad Twoją przestrzenią, zapewniając bezpieczne środowisko pracy. Jednocześnie ułatwiają optymalną eksploatację konstrukcji. Na podstawie ugięcia dachu łatwiej określić odpowiedni moment na odśnieżenie dachu, a także podjąć się serwisu i wymiany uszkodzonych elementów, nim skala uszkodzeń narośnie do poważnych, zauważalnych poziomów. Programowanie sterowników przemysłowych umożliwia także zautomatyzowanie części zadań na podstawie uzyskiwanych odczytów.

Zastanawiasz się nad zwiększeniem wydajności swojej firmy? W Smart for Industry zautomatyzujemy twoją technologię. Zajmujemy się całym procesem wdrażania Przemysłu 4.0, od opracowania projektu i ustalenia harmonogramu, przez programowanie sterowników i testowanie, aż po doskonalenie automatyki przemysłowej.

Dlaczego kontrola ugięcia dachu jest tak istotna?

System monitorowania ugięcia dachu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników i towarów, znajdujących się w halach przemysłowych. Jednak nie jest to jedyna korzyść z tego rozwiązania. Szybkie wykrywanie najmniejszych nieprawidłowości umożliwia przeprowadzenie napraw, zanim uszkodzenia staną się poważne. W końcu odczyty z czujników mogą służyć do automatyzacji części zadań, związanych z utrzymywaniem dachu w dobrej kondycji.

Jak działa monitorowanie ugięcia dachów od Smart for Industry?

Laserowy czujnik współpracuje z tarczą, zainstalowaną na badanym elemencie. W przypadku ugięcia, tarcza obniża się, co zostaje od razu zarejestrowane przez czujnik i przesłane do systemu. W przypadku przekroczenia założonych wartości, wiadomość wysyłana jest do wskazanych osób. W każdym momencie użytkownicy systemu mogą też sprawdzić bieżące i historyczne odczyty.

Czym są systemy BMS?

Systemy BMS (Building Management System) pozwalają na monitorowanie i sterowanie wszystkimi urządzeniami w budynku, za pomocą opracowanych wcześniej algorytmów. Możliwa jest ręczna zmiana stanu, także mobilnie, za pośrednictwem komputera. Odczyty parametrów często wykorzystywane są do automatyzacji operacji technologicznych, czy zadań związanych z eksploatacją budynku.

Zobacz jak inteligentny dom funkcjonuje w praktyce!

Umów darmowe spotkanie w naszym showroomie i doświadcz wszystkich funkcji inteligentnego domu na żywo.